Gril na drevené uhlie a brikety. Ako vybrať?

Gril na drevené uhlie a brikety je všeobecne známa klasika. Veď gril a uhlie k sebe patria už od nepamäti. Rozhodne ide o najzákladnejšie a najlacnejšie typy grilov, na aké u predajcov narazíte. Nezaberajú priveľa miesta a môžete ich pomerne ľahko prenášať aj pokiaľ ide o robustnejší model. Lenže aj gril na drevené uhlie môže mať mnoho zaujímavých funkcií, o ktorých sa vám ani nesnívalo.

Gril na drevené uhlie a brikety – tvary

U grilov na fosílne palivá prevláda klasický kruhový tvar, ktorý pojme dostatok paliva a zároveň zaručuje rovnomerný priebeh grilovania pokrmov. Všedný je aj obdĺžnik, u ktorého môžete oceniť možnosť prípravy rozmernejších pochúťok v celku (napríklad ryby). Pri kruhových modeloch by ste na to potrebovali grily s väčším priemerom, čo by sa odrazilo aj na ich cene.

Tip: častým negatívom u takýchto grilov je kvapkajúci tuk do ohniska, našťastie sa tomu dá zabrániť. Ideálne je mať typ grilu, ktorý nemá ohnisko priamo pod jedlom (neprieme grilovanie). No pomôcť dokáže aj udržiavanie optimálnej teploty na grilovanie, ale najspoľahlivejší spôsob je použiť hliníkovú tácku. Šikovný grilmajster si vždy nájde spôsob ako na to.

Na čo si dať pozor pri grile na tuhé palivo?

Najlacnejší gril na drevené uhlie toho moc neponúka. Ide skôr len o nádobou s mriežkou na podperách. Kvalitnejší gril by už mal obsahovať výškovo nastaviteľný rošt, popolník, pokrievku, držadlá, vzduchové otvory pre reguláciu horenia a aj odkladacie plochy. Takéto grily sú najčastejšie vyrábané zo zliatiny, tým pádom je to poznať aj na ich hmotnosti a trošku horšie sa prenášajú z miesta na miesto. Na druhej strane aj niečo vydržia i lepšie uchovávajú teplo pod roštom.

Skúsenosť: gril na drevené uhlie má výhodu v tom, že pripravené jedlo okrem toho, že skvelo chutí, má aj nezameniteľnú údenú arómou. Ostatné typy sa snažia tento nedostatok dohnať, ale originál je predsa len jeden.

Palivo pre gril

Tu sa prejaví jedna z hlavných výhod takýchto grilov. Môžete si totižto vybrať či preferujete gril na drevené uhlie alebo brikety. Oba druhy paliva treba síce dokupovať podľa potreby, zato ich však nájdete skutočne všade a cena je zanedbateľná A ak by ste nemali po ruke ani jednu z týchto možností, tak to vôbec nevadí. Stačí rozložiť ohník a nechať vyhorieť vačšie polienka na uhlíky. Aby grilovanie mohlo začať je nutné pripraviť dostatočne rozžeravenú pahrebu, čo si vyžaduje určitý čas. Nevýhodou je aj fakt, že nemôžete regulovať výdaj tepla podľa vašich požiadaviek. Pri tomto type grilu nepotrebujete zdroj elektrickej energie či plynu. No nekúp to.

 

Uvažujete o kúpe nového grilu?

Zaujíma vás, v čom sa odlišuje gril na drevené uhlie od iných modelov?  Tak si o nich prečítajte:

Gril: Ako vybrať ten správny?

Lávový gril

RBS gril

Plynový gril

Gril na drevené uhlie a brikety

Vodný gril

Elektrický gril

Kontaktný gril

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.