Drevodom – rýchle bývanie s rozumom alebo vyhodené peniaze?

Určite ste sa už stretli s tým, že ste niekde pri ceste videli, ako sa na prázdnom pozemku stavia zvláštny dom z dreva, obitý OSB doskami. Možno vás vtedy napadla otázka – čo je to za zvláštnú technológiu stavby?

Drevodomy sa začali stavať v zahraničí kvôli dostupnosti materiálov a pre výborné termoizolačné vlastnosti. V škandinávskych krajinách tvoria až 70% všetkých domov a ich počet narastá aj v iných krajinách sveta. Prekvapilo vás to?

Dnes je technológia stavby drevodomu už prepracovaná tak, aby kvality drevodomu spĺňali vo všetkých parametroch požiadavky aj tých najnáročnejších klientov.

 

Hlavné výhody drevodomu:

  • Rýchlosť výstavby – od prvého kroku až po samotné nasťahovanie sa zvyčajne prebehne cca pol roka v závislosti od komplikovanosti stavby a nadväzujúcich prác. Samotná hrubá stavba s izoláciami a strechou netrvá viac ako týždeň.
  • Výborné tepelnoizolačné vlastnosti – drevo má úžasnú schopnosť vytvoriť príjemnú mikroklímu vo vašom domove. V lete udržiava nízku teplotu, zatiaľ čo v zime je schopné sa veľmi rýchlo vyhriať.
  • Nízke náklady na vykurovanie – drevostavby majú vysoký tepelný odpor a stavby z nich sa radia medzi nízkoenergetické stavby s ročnou potrebou energie v rozpätí 50-70 kWh/m2/rok.
  • Prirodzená regulácia vlhkosti – drevo prijíma z prostredia nadmernú vlhkosť a uvoľňuje ju do suchého prostredia
  • Využitie ekologických materiálov – ak premýšľate nad dopadmi vašej stavby na prírodu je výber drevodomu tou správnou voľbou – na rozdiel od tehlových stavieb, ktoré majú nepriaznivý ekologický dopad kvôli svojmu procesu výroby
  • Suchý proces výstavby – keďže pri stavbe sa nepoužíva betón, ani lepidlá, je možné stavbu realizovať aj v zimnom období
  • Viac vnútorného priestoru pri rovnakom pôdoryse (na 100m2 pôdorysu je úspora až do 10m2)

 

drevodom stavba

 

Kľúčovým pre kvalitnú drevostavbu je výber spoľahlivej stavebnej firmy s dlhoročnými skúsenosťami a premyslenou technológiou. Pri stavbe drevodomu si treba dávať pozor na projektovú dokumentáciu a dozrieť na to, aby boli všetky vaše podmienky splnené. Dávajte si pozor hlavne na skladbu stien s ktorou spoločnosť pracuje – vyberte si izolačný material, ktorý bude zaručovať dobré tepelné vlastnosti – napríklad sádrovláknité dosky, či čadičovú vatu.

Najväčšie tepelné mosty vznikajú v prípade drevodomov v oblasti okien a strechy. Pri projektovaní nízkoenergetického domu sa riaďte tým, že je lepšie mať menej väčších okien ako viac malých. Je dobré siahnuť po oknách s izolačným trojsklom, ktoré zabezpečia tepelný komfort počas dlhého obdobia.

 

Aká je cena drevostavby?

Vo všeobecnosti sa drevodomy považujú za lacnejší spôsob výstavby ako klasické tehlové domy. Náklady sa skracujú hlavne kvôli kratšej dobe výstavby. Pri stavbe tohto typu domu ušetríte na doprave, na materiáloch a tiež na cene práce.

Pre mladých ľudí je najvýhodnejšou voľbou financovanie cez hypotekárny úver. Na výpočet vašich budúcich nákladov na bývanie použite hypotekárnu kalkulačku, ktorá vám tiež napovie, či máte možnosť hypotéku získať.

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.