TOPlist

Čo s opadanými listami – ako na lístie v jeseni

Čo s opadanými listami v jeseni je celkom bežná otázka, ktorú riešia mnohí záhradkári, ale aj bežní majitelia záhrad. S opadanými listami sa môžete vysporiadať viacerými spôsobmi. Záleží iba na vás, ako veľmi sa vám sním chce namáhať. Prinášame tipy a rady čo s opadanými listami v jeseni.

Čo s opadanými listami v jeseniČo s opadanými listami v jeseni?

Za nie až tak dávnych čias sa opadané lístie nechávalo ležať na záhrade, aby chránilo pôdu, kvetiny, alebo aby slúžilo ako útočisko pre rozlične živočíchy či hmyz počas zimy. Tento postup s opadanými listami bol veľmi nenáročný a zároveň užitočný. Keď sa na jar roztopil sneh, tak lístie slúžilo aj ako prvotné hnojivo pre rast nových výhonkov trávy či rastlín.

Druhý prípad už vyžaduje vašu väčšiu spoluúčasť. Opadané lístie môžete pokosiť s kosačkou. Tak ho veľmi jednoducho dokážete pozbierať a ani sa pri tom moc nenarobíte. Potom z koša kosačky môžete jednoducho vyhodiť alebo využiť na ďalšie účely. No počítajte s tým, že s kosačkou nepozbierate úplne všetko lístie. Nato budete potrebovať ďalšie náradie.

Čo s opadanými listami - treba ho pohrabať s hrablamiZákladný, ale pomerne namáhavý spôsob, ako sa porátať s opadanými listami, je pomocou hrablí. Listy by ste mali pohrabať včas, to znamená ešte pred prvými mrazmi.

Rada: dobre zvážte, aký silný výkon pre vysávač potrebujete. Ak bude totiž zbytočne vysoký, tak pri vysávaní môžete pozberať aj kôru, živiny či živočíchy z pôdy, čo nemusí byť dobré. Ak však bude výkon príliš slabý, tak vám vysávač nebude brať mokré listy alebo menšie halúzky.

Menšie plochy okolo domu pohrabete pomerne rýchlo. Ak však potrebujte dať na kopu lístie z rozmernejších plôch, terás či chodníkov, tak by ste mohli pouvažovať o vysávači lístia. Jeho princíp spočíva v tom, že opadané listy nafúkate na jednu hromadu a tú potom nasajete do vaku a vysypete. Niektoré typy vysávačov dokážu lístie aj posekať, čo je veľmi užitočná funkcia.

Čo s opadanými listami skúste vysávač

Ako využiť opadané listy?

Keď ste si už dali námahu s opadanými listami, tak ich rozhodne nepáľte! Znečisťujete tým ovzdušie a znepríjemňujete život sebe i susedom. Podobne ho ani nehádžte do vodných tokov. Ak ho skutočne nemáte kam dať, tak skúste vyhľadať kontajner alebo zberné miesta, kam by ste ho mohli odviesť.

S opadanými listami, ktoré ste zozbierali po celej záhrade môžete napríklad pozakrývať niektoré kríky či kvety. Taktiež môže posekané lístie poslúžiť aj ako zdroj živín pre koreňovú sústavu viacerých typov rastlín. Ideálne využitie opadaných listov je však na kompostovanie. Ako si pripraviť domáce kompostovisko si povieme už čoskoro v samostatnom článku.

 

Môžeme písať aj o vás!

Máte záujem o spoluprácu? Chceli by ste u nás uverejniť PR článok? Vedeli by ste nám poskytnúť zaujímavé materiály? Páči sa vám nejaký článok a chceli by ste z neho získať odkaz na vašu stránku? 

 

 

 

 
Komentáre

dobré rady- akurát som také niečo hľadala , o listoch aj o kompostovaní……

Chýba vám tu niečo? Chcete vedieť viac? Nechajte nám odkaz.