Čaj. Čierny, zelený, bylinkový či ovocný? A čo tak domáci?

Čaj je najvhodnejší nápoj, ktorý je ako stvorený do sychravého jesenného počasia. V obchodoch na nás čaká veľký výber ovocných, zelených, bylinkových, bielych, sypaných či granulovaných čajov. Ako si vybrať ten najlepší čaj?

zelený čaj, bylinkový čaj alebo inýČaj náš každodenný

Vybrať ideálny čaj nie je také jednoduchá, ako sa môže zdať na prvé prečítanie. Ale najskôr si niečo ujasníme. Označenie čaj by sa po správnosti mali používať iba pre odvary z listu čajovníka. Lenže časom sme si zaužívali za čaj označovať aj rôzne sypané zmesi bylín alebo sušeného ovocia.

Čajovník pôvodne rástol iba v Číne a Indii, ale neskôr sa rozšíril aj do iných krajín. Dokumentujú to aj veľmi kvalitné čaje dovážané z Indonézie, Argentíny či Japonska. Čaje sa delia do rôznych skupín a to podľa pôvodu, kvality listov, spracovania, doby zberu, podľa surovín či zmesí.

Čierny čaj

V Európe je najobľúbenejší práve čierny čaj. Obsahuje kofeín (asi 40 mg na šálku), ktorý stimuluje mozgovú a činnosť, povzbudzuje obehový systém, zlepšuje náladu a schopnosť učiť. Čierny čaj taktiež znižuje výskyt srdcovo-cievnych ochorení a obsahuje aj látky potláčajúce vznik rakoviny. Dobre známe sú aj jeho účinky proti hnačke. Keďže obsahuje kofeín, jeho nadmerné užívanie (4 až 5 šálok denne) môže spôsobiť nespavosť.

Zelený čaj

Zelený čaj obsahuje vitamíny (v porovnateľnom množstve má viac vitamínu C ako brokolica či špenát), minerálne látky, stopové prvky, kofeín (v menšej miere ako čierny čaj, asi len 25mg na šálku), triesloviny, éterické oleje…  Zelený čaj nám pomôže, ak máme problémy s oslabenou imunitou, vysokým krvným tlakom, srdcovými chorobami, potrebujeme znížiť hladinu cholesterolu či cukru, zabraňuje tvorbe ľadvinových kameňoch aj kolikám.

Výskumy dokazujú, že zelený čaj môže byť výborným pomocníkom aj pre ľudí, ktorí držia diétu a pomáha v boji so zubným kazom. Pomáha ničiť baktérie v ústnej dutine, a tak zabíja pôvodcov zubného kazu. Výborné účinky zeleného čaju objavil aj kozmetický priemysel, preto sa výťažky zo zeleného čaju pridávajú do krémov, deodorantov a mnohých ďalších prípravkov.

typy čajov

Biely čaj

Má najjemnejšiu chuť a obsahuje najmenej kofeínu (15mg na šálku).  V dávnych dobách bol veľmi vzácny a piť ho mohli iba čínsky cisári. V súčasnosti sa pestuje vo veľmi obmedzenom množstve, zbiera sa len počas niekoľkých dní v roku, čím sa stáva jednou z najojedinelejších a najvyhľadávanejších prírodných zložiek. Obsahuje veľké množstvo antioxidantov, pomôže však aj v boji s baktériami a vírusmi, pri znižovaní krvného tlaku a rekonvalescencii. Využíva sa aj v kozmetike do krémov, parfumov, deodorantov.

Ovocné čaje

Ovocný čaj sa vyrába spojením, buď čierneho, zeleného alebo bieleho čaju a k tomu sa namiešajú aromatické výťažky (kôra z citróna, pomaranča, škorica). Niektoré čaje dokonca ani neobsahujú lístky z čajovníka. Ide iba o zmes sušeného ovocia alebo bylín. Takéto čaje vôbec neobsahujú kofeín.

Tip na domáci ovocný „čaj“

  • 2kg rôzneho ovocia,
  • 500g cukru (kto má rád sladké môže aj viac),
  • škorica.

Ovocie očistíme, nakrájame, prípadne vyberieme kôstky, zasypeme cukrom, škoricou a dáme piecť na 170 stupňov na 3-4 hodiny. Občas premiešame. Po dopečení plníme do fľašiek. A potom už neostáva nič iné ako zdegustovať náš výtvor. Na bežnú porciu poslúžia 2 lyžičky zaliate vriacou vodou.

Bylinkové čaje

Najkvalitnejšie bylinkové čaje sú sypané. Vybrať si môžeme zo širokej škály byliniek, z ktorých má každá iný vplyv na naše zdravie. Môžeme ich uprednostniť aj pred liekmi (nie však v každom prípade). Tieto čaje vás môžu vyliečiť, omladiť, osviežiť. Tu platí, čo bylinka to iné využitie.

A čo tak skúsiť čaj z tymiánu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.