Je burčiak zdravý? Kvalitný vám určite prospeje

Burčiak je obľúbený sladký nápoj z hrozna. Je to v podstate hroznový mušt, ktorý sa dobre pije, pretože sa vyznačuje nízkym obsahov alkoholu. To však hneď neznamená, že vám nemôže privodiť určité nepríjemnosti. Ak je burčiak nekvalitný, tak naň budete spomínať veľmi neradi.

Čo je to vlastne burčiak?

Vyskúšajte burčiak a budete zdravýAk chcete oficiálnu a uzákonenú definíciu, tak potom je burčiak čiastočne prekvasený mušt z hrozna, ktoré bolo dopestované a spracované na území SR.

Tip: skvelý burčiak vzniká hlavne z odrôd Iršai Oliver, Muškát Moravský, Veltlínske červené, Müller Thurgau či Muškát Ottonel.

 

Obsah alkoholu musí byť minimálne 1 percento. Všeobecne sa traduje, že burčiak je najlepší v strede svojho procesu kvasenia, kedy má minimálne 6 percent alkoholu. Najčastejšie sa však predávajú burčiaky, ktoré majú 4-5 percent alkoholu.

Burčiak sa môže začať predávať od 1. augusta až do konca roka – čiže 31.12. Iné vlastnosti nie sú predpísané, takže kvalitný burčiak musíte vedieť rozoznať samy.

Ako rozoznám kvalitný burčiak?

Naozaj dobrý a kvalitný burčiak spoznáte podľa toho, že má jasnú zlatú farbu, prípadne jemne zelený nádych. Farba by nemala byť príliš tmavá, či už oranžová alebo až hnedá, to je totiž najčastejší znak prílišnej oxidácie alebo zriedenia s jablkovým muštom. Príliš tmavý burčiak môže obsahovať rôzne chemické zložky, ktoré sa používajú pri pestovaní hrozna.

Na druhej strane by farba burčiaku nemala byť ani príliš biela či priesvitná. Takúto farbu totiž najčastejšie spôsobuje zriedenie s vodou.

Pozor aj na usadeniny na dne fľaše. To je znak toho, že burčiak nebol pravdepodobne odkalený. Zároveň by nemal byť ani príliš hustý.

Vôňa burčiaku musí byť cítiť po ovocí, ale zároveň s jemným nádychom kvasu.

Určite si skúste nájsť svojho predajcu. Môže to trvať nejakú dobu, ale keď ho nájdete, tak sa nemusíte báť vychutnávať si svoju obľúbenú hroznovú pochúťku.

Piť či nepiť burčiak?

Burčiak je veľmi chutný hroznový musťBurčiak obsahuje pomerne veľké množstvo prospešných látok. No na druhej strane je to alkoholický nápoj, ktorý navyše v sebe skrýva aj látky, z ktorých nás nafukuje, alebo ak je nekvalitný, tak môže spôsobiť tráviace problémy. Preto by sa mal piť s mierou, v podstate ako každý iný alkoholický nápoj.

Rada: hlavne mladý burčiak obsahuje pomerne veľké množstvo cukru. Za bežných podmienok by to mali byť glukóza a fruktóza, lenže ak má hrozno slabú cukornatosť, tak výrobcovia pridávajú aj sacharózu. Preto by si na burčiak mali dávať pozor diabetici.

Ak je burčiak kvalitný, tak sa ho naozaj nemusíte báť dobre napiť. Dodá vám vitamíny, minerálne látky, ovocné cukry, ale aj prečisťuje krv či zabraňuje kožným a nervovým poruchám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.