Aký UV faktor vybrať, aby ste boli dostatočne chránení?

UV faktor je hlavná vec, ktorá nás zaujíma pri kúpe opaľovacieho krému. Síce je pravda, že neexistuje žiadny spôsob, ako sa zdravo opaľovať, no zato však existujú spôsoby, ako relatívne bezpečne minimalizovať riziká plynúce z UV žiarenia. Stačí len zvoliť vhodný UV faktor, ktorý vás ochráni.

Na začiatok si trošku objasníme situáciu. Slnko vyžaruje UV žiarenie, ktoré má tri zložky: UVA, UVB a UVC. Zemská atmosféra dokáže pohltiť takmer 100 UVC žiarenia, ale len niečo cez 50% UVB a 30% UVA žiarenia. UV žiarenie je pre človeka čiastočne potrebné, pretože vďaka nemu vzniká vitamín D. Ibaže nadmerné vystavovanie UVA a UVB žiareniu je zdraviu škodlivé, pričom najviac pociťujeme práve UVB žiarenie.

UVB ochranný faktor

Aký UV faktor vybrať, aby ste sa nespálili?Býva označený ako ochranný faktor pred slnečným žiarením (Sun Protection Factor – SPF). Hodnotenie SPF (poslovenčené UVB) vymyslel v roku 1962 Franz Greiter ako stupeň ochrany pred UVB žiarením. Ochranný faktor pred UVB žiarením v podstate určuje dobu navyše, počas ktorej bude opaľovací krém chrániť vašu pokožku pred popálením navyše, ako keby ste neboli chránení ochranným prípravkom.

Vysvetlime si to na príklade. Povedzme, že budete na priamom slnečnom svetle asi 10 minúť bez ochranného krému. Po tejto dobe vaša pokožka začne červenať. Ale ak by ste na ňu naniesli krém s SPF faktorom povedzme 20, tak by teoreticky mala začať červenať až o 10×20 = 200 minút neskôr.

UVA ochranný faktor

UVA žiarenie je taktiež významný faktor spôsobujúci poškodzovanie kože. Pôsobenie UVA žiarenia nie je také markantné a necítime ho tak ako UVB, pretože nespôsobuje popáleniny. Toto žiarenie však preniká hlbšie do kože ako UVB a spôsobuje starnutie organizmu či vrásky, no proces jeho pôsobenia je omnoho pomalší a prejavuje sa až po rokoch.

V súčasnej dobe neexistuje jednotná stupnica s ochrannými faktormi pre UVA žiarenie, tak ako tomu je pri UVB. Preto musia výrobcovia povinne udávať len faktor ochrany proti UVB žiareniu. To je práve to SPF podľa ktorého sa riadime.

Aký veľký UV faktor potrebujem, aby som sa nespálil/a?

Dávajte deťom opaľovací krém, kde je silný UV faktorUrčite vám už mysľou skrsla otázka: skutočne nás vyššie čísla SPF ochránia niekoľkonásobne dlhšie pred spálením? Áno aj NIE.

Áno, krém, sprej alebo mlieko, ktoré má vyšší UV faktor vám rozhodne pomôže ochrániť pokožku pred spálením, lenže dĺžka časového úseku je relatívna. Hlavne faktory nad 30+ už nemôžu stopercentne garantovať, že vás ochránia 30 a viac krát dlhšie ako keby ste nemali žiadny krém (to už ovplyvňujú aj ďalšie faktory typu ako často sa natierate, aké množstvo krému ste použili, ako silno sa potíte a podobne). Preto vám v podstate stačí kupovať krém s faktorom v rozmedzí od 15 – 30, aby ste boli maximálne chránení. Vyššie faktory sú často zbytočné predražené a účinok nemusí byť o moc lepší.

Hlavné je, aby ste sa pravidelne natierali! Tak sa dokážete ochrániť viac aj s nižším faktorom, ako keď sa natriete opaľovacím krémom s faktorom 50+ iba raz!

Aký UV faktor nájdete na trhu?

V Európe je maximálna výška pre UV faktor limitová hranicou 50+. V Austrálii sú ešte prísnejší a výrobca môže udávať najvyššiu hodnotu 30+. Najbenevolentnejšie sa na UV faktor pozerajú v Amerike, tam nájdete naozaj vysoké hodnoty. Bežne objavíte opaľovacie krémy v rozmedzí 2 až do 100.

 

Chcete sa opaľovať bezpečne?

Pripravili sme pre vás užitočné tipy a rady, ako na správne opaľovanie, ako vybrať opaľovací krém, aký UV faktor zvoliť a podobne.

Ako sa správne opaľovať? Rady pre bezpečné a zdravé opaľovanie

Opaľovací krém: aký vybrať?

Aký UV faktor vybrať, aby ste boli dostatočne chránení?

Pekné opálenie: Zásady ako sa opáliť a nespáliť?

3 komentárov pre “Aký UV faktor vybrať, aby ste boli dostatočne chránení?

  1. Ja uz roky pouzivam Daylong SPF 15 a som spokojna. Neni ani drahy a este som nebola spalena. A potom sa len smejem tym co nevyjdu na Slnko bez 50tky, lebo im spali ich citlivu pokozku 🙂

    1. Fakt staci taky maly UV faktor? Ja si nemozem pomoct ale zda sa mi to malo. Pouzivas ho aj pri mori ci len pocas nasich „horucich troch tyzdnov“ do roka :D?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.