Ako vyčistiť chladničku, práčku či rýchlovarnú kanvicu?

Elektrické spotrebiče dnes už nevydržia, to čo kedy. Výrobcovia potrebujú, aby ste si nové kupovali pravidelnejšie , ako raz za 10-15 rokov. Naopak, každý spotrebiteľ si želá, aby mu vydržali , čo najdlhšie. Životnosť spotrebičov môžete predĺžiť, ak sa o ne budete patrične starať.

Chladnička

čistenie chladničkyBez chladničky si nevieme predstaviť našu domácnosť. Dôležité je, kde ju umiestnite. Nemala by byť blízko tepelného zdroja a taktiež by nemala byť vystavená priamemu slnečnému žiareniu. O tom, ako uložiť potraviny v chladničke sme vám už písali. Dôležité je, držať sa základného pravidla: do chladnička nepatria teplé veci.

Pri umývaní chladničky z vnútra vám pomôže ocot. Ak ho zmiešate s vodou a trochou sódy bikarbóny, nielenže ju tým vyčistíte, ale aj dezinfikujete. Takto by ste ju mali čistiť raz do mesiaca, aby ste sa zbavili všetkých baktérií, ktoré by sa tam mohli množiť. Ak ju máte spojenú s mrazničkou a tvorí sa vám tam námraza, tak nečakajte  až bude moc veľká. Už námraza hrubšia ako 3 mm zvyšuje výkon o 75%.

Práčka

Pred každým praním by ste mali skontrolovať obsah vreciek, aby drobné predmety nepoškodili vnútro práčky. Na spodnú bielizeň používajte vrecká, ktoré sú na to špeciálne určené. Napríklad, kostice z podprseniek dokáže poriadne poničiť vnútro práčky. Po praní ju vždy odpojte z elektriky, zastavte prívod vody a nechajte pootvorené dvierke, aby sa pračka vysušila a vyvetrala sa.

Gumené tesnenie na vrchných dvierkach či okolo bubna, by ste mali aspoň raz za mesiac vyčistiť vlhkou handričkou s glycerínom. A raz za 2 – 3 mesiace ju vyčistíte špeciálnym prípravkom na to určeným a zapnite program s najvyššou teplotou. Takto sa nadobro zbavíte zvyšku prášku na pranie, rôznych nečistôt, či baktérií. Nezabúdajte ani na nádobku na prášok a aviváž, aj tú treba pravidelne čistiť.

Rýchlovarná kanvica

Rýchlovarná kanvica je tiež samozrejmosťou. Treba ju pravidelne zbavovať vodného kameňa. Ten sa tvorí v závislosti od tvrdosti vody, či podľa toho ako často ju používate. Aj s týmto vám pomôže ocot.

Sporák a rúra

čistenie sporák rúraVarnú plochu by ste mali vyčistiť po každom varení. Drobné nečistoty vyčistíte ľahšie hneď, ako keď ich tam necháte týždeň. Ak máte doma sklokeramickú dosku používajte na ňu špeciálne škrabky a prípravky, inak by ste ju mohli poškodiť, poškriabať.

Rúru čistíte iba prípravkami na to určenými. Určite na likvidovanie nečistôt nepoužívajte rôzne predmety. Iba si tým poškodíte jej vnútro. A nezabúdajte ju nakoniec vyčistiť vždy aj teplou vodou, aby ste zotreli zvyšky saponátov.

Umývačka riadu

Umývačky riadu sú nato, aby nám šetrili čas, ale aj im sa je niekedy treba povenovať. Pravidelne umývajte jej kovové filtre na spodnej časti. Usádzajú sa v nich nečistoty a zbytky jedál, ktoré po určitom čase silno zapáchajú.

Raz za čas použite prostriedok na čistenie umývačky, ktorý odstráni usadeniny – aj tie ktoré nevidíte, no na jej správne fungovanie sú dôležité

Mikrovlnná rúra

Mikrovlnnú rúru využívame na rýchle zohriate jedál. Tie tam však zanechávajú nečistoty a tých sa treba zbaviť. Ak ju chcete kvalitne vyčistiť, skúste na to citrón. Do misky si nalejte 2 dcl vody a 2 citróny nakrájané na koliečka. Vložte do mikrovlnky a zapnite minimálne na 5 minút. Citrón krásne zmäkčí všetky nečistoty a vy ich už iba handričkou očistíte.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.