Ako vybrať vysávač?

Vysávač máme doma pravdepodobne všetci. Či už radi vysávate alebo nie, je nenahraditeľným pomocníkom pri domácich prácach. Ak sa vám pokazí alebo ho jednoducho potrebujete vymeniť, ponúkneme vám pár rád, ako vybrať nový vysávač, pretože okrem ceny by ste mali pozerať aj na iné parametre.

Príkon a výkon vysávača

aky-vybrat-vysavacV prvom rade by ste si mali pozrieť, aký príkon a výkon vysávač má. Čím väčší príkon vysávač má, tým väčší výkon pri vysávaní dosiahnete, ale takisto miniete aj viac elektrickej energie. Určite vyberajte model, na ktorom sa príkon dá regulovať, oceníte to na rôznych typoch podlahy a kobercov. Príkony dnešných vysávačov sa pohybujú od 600 až nad 2000W.

Samostatnou kategóriu sú bezkáblové vysávače, ktoré sú na batérie. Ich výkon je podstatne nižší a slúžia na priebežnú údržbu podláh.

Ako sme už spomenuli, tak príkon súvisí so sacím výkonom motora. Obvykle je to 1/3 jeho príkonu. Samozrejme vysávače, ktoré majú väčší sací výkon sú aj účinnejšie. Aj tu je dobre, aby sa dal regulovať. Pohybuje sa od 250 do 500W. Aby ste zvládli vysávať bez problémov aj väčšie nečistoty, tak by výkon mal dosahovať minimálne 320 W a viac.

Vysávače a filtrácia prachu

Filtrácia vzduchu a jej účinnosť je ďalším dôležitým parametrom. Toto je aj jeden z najväčších rozdielov medzi starými a novšími typmi vysávačov. Tie staršie prehnali vzduch iba cez papierový alebo plátenné vymeniteľné vrecko na prach a neprefiltrovaný ho vyfúkli späť do miestnosti.

Modernejšie vysávače majú filtráciu cez niekoľko vrstiev so stále menšími pórmi filtru. Medzi tie najúčinnejšie patria tzv. filtre HEPA. Sú vyrobené zo sklenených mikrovlákien a zachytávajú aj tie najmenšie častice prachu. Filter sa dá jednoducho očistiť iba pod prúdom vody. Funguje to tak trocha ako čistička vzduchu.

Vreckový či bezvreckový vysávač?

Ak však máte alergiu na prach ani tento filter vám nepomôže. Vtedy je najlepšie zvoliť centrálny vysávač, ktorý všetok prach odvádza preč z miestnosti.

Ak sa rozhodnete zakúpiť vysávač s vreckami, treba vopred porozmýšľať nad tým, akú veľkú plochu budete vysávať. Tu platí, že čím väčšie vrecko tým väčší vysávač.

Tip: Do 50 m2 vám vystačí vysávač s prachovým vreckom do 2,5 litra. Do 150 m2 budete potrebovať vrecko s objemom 3-4 litre. Väčšie priestory už potom vyžadujú 4 a viac litrové vrecká.

O bezvreckových vysávačoch platí, že sú hygienickejšie. Prach sa totižto dostáva do malej plastovej nádobky. Tá sa vyrába tak, aby človek vôbec neprišiel do kontaktu s prachom. Takisto ušetríte aj na vreckách, ktoré sa hlavne u menších vysávačov musia vymieňať pomerne často.

Vodné vysávače

Zvoliť si môžete vysávač aj s mokrým saním. Ten ponúka aj možnosť vypratia kobercov a vytretia podlahy. Jeho cena je však vyššia ako u klasických suchých vysávačov. Aj obsluha a údržba je náročnejšia, preto si pred zakúpením tohto typu vysávača zistite aj cenu filtrov a spôsob údržby vysávača.

Nechajte vysávanie na robota

roboticky-vysavacRobotický vysávač vám ušetrí veľa času aj energie. Pred jeho zakúpením si však zmerajte výšku nábytku. Vyhovujúca je minimálne o centimeter viac, než je výška robota. Modernejšie majú aj diaľkové ovládanie, príslušenstvo na čistenie zvieracích chlpov, prípadne dokážu dlážku tiež poumývať.

Na čo sa ešte zamerať?

Okrem týchto parametrom si všímajte aj veci typu hlučnosť. Samozrejme, čím menšia tým lepšie, vyhovujúca sa pohybuje v rozmedzí 65 až 80 decibelov. Takisto  skladnosť a hmotnosť, aby ste ho mohli doma pohodlne skladovať. Niektoré typy vysávačov majú po celom obvode gumový pás, čo je samozrejme dobre, ak často narážate do nábytku. Dobré aj je, ak má dlhú prívodnú šnúru a hadicu, vtedy stačí, ak ho zapojíte do jednej zásuvky a povysávate s ním veľkú plochu.

Takisto čím viac výmenných trubíc vysávač má, tým lepšie pre vás. Určite by tam nemala chýbať vlasová trubica a štrbinová trubica na čalúnenia. Medzi doplnkovým príslušenstvom si ich môžete vybrať viac – hubice na žalúzie, na srsť po vašich domácich zvieratkách…

Tip: ak hľadáte nový vysávač, tak si nezabudnite porovnať ceny vašich favoritov.

2 komentárov pre “Ako vybrať vysávač?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.