Olivový olej. Ako rozoznať kvalitný od šmejdov

Olivový olej sa už usadil v slovenských kuchyniach. Lenže mnoho Slovákov si vyberá olivový olej len na základe najnižšej ceny. To nie je práve najšťastnejšia voľba. Aby ste vedeli, na čo sa zamerať či si dať pozor, tak čítajte ďalej, podľa čoho vyberať olivový olej, aby bol kvalitný.

Olivový olej musí mať označenie akostiolivový olej ako spoznať kvalitu

Európska legislatíva núti výrobcov, aby olivový olej správne označovali. Extra virgin, respektíve panenský olej je taký, ktorý vzniká výhradne len z ručne pozbieraných olív. Tie za studena prejdú lisovacím procesom len jedenkrát. Panenský olivový olej je ideálny do šalátov vďaka svojej nízkej kyslosti a nehodí sa na vyprážanie ani iné tepelne spracovanie.

Virgin olivový olej je vyrábaný z menej kvalitných olív. Tento olej je zlatý stred, ktorý stále môžete použiť aj do šalátov i na pečenie či grilovanie.

Čistý olivový olej je vyrábaný z najmenej kvalitných olív, ktoré prechádzajú lisovaním niekoľkokrát, aby sa ho vyrobilo čo najviac. Je bežné, že čistý olivový olej je upravovaný chemickými prídavkami, aby sa docielila jemnejšia chuť či priezračnejšia farba. Takýto olej sa najviac hodí na pečenie a iné druhy tepelnej úpravy jedla. Neodporúča sa jeho priama konzumácia.

Rada: extra virgin olivový olej má nízky bod dymenia. To znamená, že teplota pri ktorej začne dymiť je na nízkej hodnote. Vtedy sa v oleji menia hodnotné látky na škodliviny. Preto sa extra virgin hodí iba na studenú kuchyňu.

Balenie olivového oleja

olivový olej ako spoznať kvalituDátum spotreby hádam nemusíme ďalej rozoberať. Aj keď mnohí spotrebitelia nabehnú do obchodu a až doma (keď potraviny nemajú práve príjemnú arómu či chuť) si skontrolujú dátum spotreby.

Pokiaľ ide samotný obal olivového oleja, tak vedzte, že kvalita je v tmavom menšom skle. Zadymené sklá bránia priamemu slnečnému svetlu, ktorého lúče ovplyvňujú kyslosť či farbu.

Väčšia fľaša totiž znamená viac kyslíka, ktorý sa dostáva k oleju vždy keď ho otvoríte. Kyslík mení štruktúru aminokyselín, čo má negatívny dopad na kvalitu oleja.

Samotné skladovanie v domácnosti by malo byť na tmavom mieste, ideálne niekde v komore.

Etiketa a údaje, na ktoré si dať pozor

Acidita respektíve kyslosť musí byť uvedená na obale. Ak tam nie je, tak  je to prvá známka, že olej nemáte kupovať, aj keď má hocijako krásnu etiketu. Extra virgin má kyslosť maximálne na úrovni 0,8 g na 100 g oleja, u virgin oleja to je pod 2 g na 100 g oleja a obyčajný olej má kyslosť niekde na hodnotách 3,3 g zo 100 g oleja.

Pôvod oleja – snažte sa hľadať olivový olej z Grécka, Talianska, prípadne Španielska. Sú to krajiny, ktoré majú dlhú tradíciu vo výrobe oleja z olív a je to poznať na ich kvalite, žiaľ často aj na cene.

Pozerajte však aj iné užitočné látky, každý olej ich môže maž rozdielne hodnoty, preto by ste ich mali striedať.

Cena olivového oleja. Ako pri všetkom kvalita niečo stojí. Výroba olivového oleja je náročný a komplikovaný proces. Kvalitný olivový olej môže byť jemne dochutený o konkrétne arómy, no rozhodne nebude mať trpkú pachuť svojich lacných kolegov. Svoj jazyk určite neoklamete.

Kvalitný olivový olej si nájde svoje uplatnenie nielen v kuchyni. Môžete ho použiť na podporu svojho zdravia či na kozmetické účely. O tom si viac povieme už čoskoro.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.