Ako vybrať klimatizáciu? Tipy a rady

Vyskúšajte klimatizáciu aj doma

Klimatizácia si dnes už môže dopriať takmer každý. Neveríte? No mali by ste. Neúnosné letné teploty si priam pýtajú pustiť klimatizáciu v dome, byte ši kancelárii. Že vy ešte žiadnu nemáte? Práve nastal čas to napraviť. Dnes si rozoberieme základné otázky, na ktoré vás bude zaujímať odpoveď, keď budete vyberať klimatizáciu. Leto je z roka na rok teplejšie. Alebo aspoň nám to tak pripadá vďaka extrémnym horúčavám, ktoré nám uberajú energiu viac, ako si sami pripúšťame. Rastúce teploty počas leta dokážu uberať energiu viac ako namáhavá práca. Ak už toho máte dosť, je načase s tým niečo urobiť. Dnes si načrtneme základné tipy a rady ako vyberať klimatizáciu.

Kupujeme klimatizáciu

Klimatizáciu si dnes už môže skutočne dovoliť oveľa širší okruh ľudí. Už dávno nie sú doménou len moderných kancelárii zahraničných firiem. Technologicky sa tiež posunuli na omnoho vyššiu úroveň ako pred pár rokmi. Klesá hlučnosť, cena i spotreba, zmenšujú sa rozmery a rastie efektívnosť. Jednoducho klimatizácia začína patriť do našich životov či si to uvedomujeme, ale nie. Za pár rokov už bude patriť medzi základné vybavenie domácnosti, podobne ako televízor, počítač či telefón.

Princíp fungovania klimatizácie

Klimatizačné jednotky pracujú na v skutku jednoduchom mechanizme. Klimatizácie nasávajú vzduch z okolia, pričom upravujú teplotu i vlhkosť podľa vami navolených požiadaviek. Nespornou výhodou je udržiavanie konštantnej teploty v miestnosti aj napriek tomu, že sa budú meniť vonkajšie podmienky. Základná klimatizácia je uspôsobená na chladenie miestnosti. To dokáže každá klíma, no vyrábajú sa aj komplexnejšie modely, ktoré môžu aj ohrievať. Funguje to veľmi podobne ako pri chladení, akurát je celý proces obrátený – klimatizácia čerpá teplo pomocou tepelného čerpadlo do klimatizovaného priestoru.

Hlučnosť klimatizácie

Hlučnosť určite patrí medze prvé otázky, ktoré vám napadnú, keď začnete riešiť klimatizáciu. A je to tak správne. Ide o veľmi podstatnú vlastnosť klimatizačného zariadenia nielen doma, ale aj v kanceláriách. Rozhodne by nebolo dobré vymeniť pocitovú pohodu na úkor zvukovej. Nemusíte sa báť, modernú klimatizáciu môžete nastaviť podľa potreby vďaka – nočný režim, denný režim a podobne, kde aj hlučnejšie modely dokážu skrotiť svoj hlučný prejav.

Rada: Prenosné modely klimatizácii bývajú hlučnejšie ako zabudované. Tichšiu prevádzku pre klimatizáciu zabezpečuje aj inverter. Donedávna platilo aj to, že výkonnejšie modely boli zároveň aj hlučnejšie, no to už začína byť prekonaná záležitosť.

Takže, aké hodnoty hluku sú prijateľné? U každého človeka to vnímanie môže byť trošku odlišné, n o všeobecne platí, že hluk do 20 dB by nemal rušiť váš spánok. Hlučnosť do hodnoty 30 dB je asi na úrovni tikajúcich hodiniek. Bežný rozhovor medzi dvoma ľuďmi je na úrovni 50 dB

Klimatizácia a zdravie ľudí

Keď budete dodržiavať hlavné zásady používanie pre klimatizáciu, tak nikomu nič nehrozí. Hlavné je, aby miestnosť, kde necháte pustenú klimatizáciu, nemala príliš nižšiu teplotu ako aj von. Rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou by mal byť maximálne 7 °C. Ani prúdenie chladného vzduchu po miestnosti by nemalo byť silné. Dôkladná dezinfekcia pre klimatizáciu by sa mala vykonať minimálne raz za rok. Najlepší čas je pred začatím sezóny používania. Menšia údržba filtrov by mala byť aspoň raz za mesiac. Klimatizáciu môžu využívať aj alergici. Vďaka svojim funkciám ako je zachytávanie chlpov či baktérii, sa stávajú veľmi vyhľadávaným doplnkom domácností.

Zvoliť klimatizáciu s tepelným čerpadlom či bez?

Tepelné čerpadlo dáva klimatizácii možnosť vykurovať a zároveň poklesne aj jej spotreba. Je iba na vás, či budete využívať klimatizáciu iba na schladenie či využijete aj vyhrievaciu možnosť. Klimatizácia s čerpadlom bude drahšia investícia, pretože dokáže nasať teplo z okolia a tým ušetriť náklady oproti elektrickému ohrievaču.

Tip: vyspel klimatizácia vie omnoho viac ako len zohrievať či ochladzovať miestnosť., niektoré  Napríklad zabudovaný ionizátor dokáže čistiť vzduch, zachytávať prach a vírusy, odvlhčovať a tak podobne.

Hľadáte klimatizáciu?

Konečne ste sa rozhodli, že dáte šancu klimatizácii? Neviete na čo sa máte zamerať a chceli by ste  vedieť viac o tom, ako vybrať klimatizáciu? Takt rozhodne neprehliadnite nasledujúce články:

Kupujeme klimatizáciu. Na čo si dať pozor

Ako vybrať klimatizáciu?

Ako vybrať klimatizáciu: prenosná či zabudovaná?

Viete, aký výkon pre klimatizáciu máte zvoliť?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.