Ako uskladniť špenát, cesnak, cibuľu či inú zeleninu na zimu

Uskladniť zeleninu správne je veľmi dôležité. Ak totiž nie je správne skladovaná, tak stráca svoje bohaté výživové hodnoty a rýchlo podlieha procesu hniloby. Mnoho gazdiniek má svoje zaužívané tipy, ako uskladniť zeleninu, no nie každý vie, ako postupovať pri všetkých druhoch zeleniny. Tak si prečítajte ako uskladniť zeleninu zo záhradky, aby vydržala cez zimu.

Uskladniť mrkvu či petržlen nemôžete s ovocím

Ako skladovať mrkvu domaMrkvu po vytiahnutí nechajte trošku obschnúť. Len otraste, no rozhodne neumývajte alebo neoškrabávajte. Tým sa poškodí jej vrchná vrstva a mrkva začne veľmi skoro plesnivieť. Mrkvu by ste mali uskladniť pri teplote len mierne nad nulou v samostatnom priestore, kde nie je ovocie. Miestnosť by mala mať vysokú vlhkosť.

Spolu s mrkvou môžete uskladniť aj petržlen, pri ktorom postupujte rovnako, obdobne je to aj s kalerábom. Na ňom stačí odstrániť listy a korene.

V podobných podmienkach ako koreňovú zeleninu môžete skladovať aj listovú. Z kapusty stačí odtrhnúť vonkajšie listy, kel môže byť taktiež celý alebo len odtrhané ružičky.

Ako skladovať špenát či kôpor

Napríklad taký špenát je dobré nechať zamraziť, aby si uchoval svoj bohatý zoznam vitamínov. Pred zmrazením ho poumývajte a na malú chvíľku ho ponorte do vriacej vody. Musí to byť naozaj len pár sekúnd, maximálne pol minúty. Po vytiahnutí ho hneď ponorte do studenej vody, znova na pár sekúnd. Potom nechajte špenát poriadne odkvapkať a môžete začať so zmrazovaním. Môžete ho dať priamo do vrecúšok, ale lepšia možnosť je poukladať ho do nádobiek, ideálne formičiek na ľad.

ako skladovať cibuľu a inú zeleninuFormičky na ľad sa hodia, aj keď chcete uskladniť kôpor. Môžete ho síce aj sušiť, no mrazený si zachová svoju nenapodobiteľnú arómu.

Kam uskladniť zemiaky či cibuľu

Zemiaky – snažte sa s nimi zaobchádzať s citom, pretože poškodenie vrchnej vrstvy môže začať spôsobovať hnilobu. To je dôvod prečo oprané zemiaky z obchodu vydržia kratšiu dobu ako neočistené. Zemiaky sa musia skladovať v chladnom a tmavom priestore, ktoré je dobre vetrané. Takto zabránite ich klíčeniu. Najlepšie je zemiaky uskladniť v pivniciach v drevených debničkách.

Cibuľu musíte uskladniť na suchom mieste, najskôr ju však nezabudnite dôkladne vysušiť po zbere. Takže, ak máte vlhké pivnice, tak to nie je ideálne miesto. Skúste skôr komoru, špajzu alebo povalu. Nemusíte ju do ničoho baliť, stačí ju nechať v košíku či prepravke, no najlepšie by bolo ju zviazať do zväzkov a zavesiť. Ak je cibuľa dobre vysušená, tak by od nej nemali napáchnuť iné potraviny skladované v tej istej miestnosti.

Ďalšie tipy a rady ako uskladniť zeleninu

ako-skladovat-zemiakyUskladniť cesnak môžete spolu s cibuľou. Jeho skladovanie by malo byť pri miernejšej vlhkosti, aby uchovával svoju chuť i arómu do pokrmov.

Čerstvá zelenina je citlivá na teplotu, takže by mala byť skladovaná, buď v chladničke, alebo v chladných častiach domu.

Listovú aj koreňovú zeleninu je dobré uskladniť v plastových vreckách.

Naopak sladké zemiaky, známe aj ako bataty, nemajú rady chlad a nemali by byť umiestnené v chladničke.

Paradajky by sa mali uskladniť pri izbovej teplote mimo priameho slnečného žiarenia. Ak sú už zrelé, alebo je veľmi horúce počasie, je možné ich skladovať v chladničke niekoľko dní.

Ak chcete znížiť výskyt plesní na cibuli či tekviciach, tak ich dajte do suchého prostredia pri izbovej teplote.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.