Ako sa správať v spoločnosti – pravidlá slušného správania

Slušné správanie a vychovanie dnes často postrádame. Spoločenský protokol nám udáva pravidlá, ako sa správať v danej situácií. No ľudia sa často nevedia zachovať správne, a ak si nechcú spraviť faux pas, nie je na škodu si tieto pravidlá zopakovať. Zídu sa vám.

Podávanie rúk

pravidla slusneho spravania a vychovaniaĽudia si ruky podávajú často či už to je pri predstavovaní, pozdrave, gratulácií… Podáva sa vždy pravá ruka, stisk by mal byť pevný a krátky, samozrejme sprevádzaný s úsmevom a pohľadom do očí.

Ruku podáva žena mužovi, starší mladšiemu. Spoločensky významnejší ľudia podávajú ruky prví. Nadriadený na pracovisku podáva ruku prvý aj ženám a starším mužom.

Ženu môžeme pozdraviť aj pobozkaním ruky. Avšak pozor! Ruky sa v skutočnosti nedotkneme. Pery sa zastavia tesne nad rukou. Ak má žena rukavicu, nedáva si ju pri tomto pozdrave dole. Je to prejav zdvorilosti a úcty. Ruku podávame postojačky – sedieť môžete zostať iba výrazne staršia osoba alebo človek, ktorému by vstávanie robilo ťažkosti.

Pozdrav

Je spoločenský výraz, ktorým prejavujete úctu k človeku. Musí obsahovať radosť zo stretnutia. Vždy by sme sa mali pri ňom usmievať, inak pôsobí neúprimne. Mladší zdravia starších, muž ženu, podriadený nadriadeného. Prichádzajúci a odchádzajúci zdravia tých, ktorí zostávajú. Mladé dievča alebo mladšia žena však prvá pozdraví staršieho muža.

Zdravte nahlas a zreteľne. Zdravíme aj neznámych v neznámom prostredí, kde sme sami, napríklad vo výťahu, na chodbe domu, v kupé vlaku, alebo keď vstupujeme do čakárne u lekára. Naopak, ak idete sam/a večer po tme, nezdravte cudzích ľudí.

Predstavovanie

Ak doma pripravujete večierok, ste hostiteľom, vtedy vy predstavujete všetkých navzájom. Ak ste novým zamestnanom, mal by vás všetkým predstaviť vedúci pracovník. Ďalej sa už predstavujete novým kolegom sám. Predstavuje sa vždy muž žene, mladší staršiemu, podriadený nadriadenému. Len mladšia žena sa môže predstaviť alebo môže byť predstavená staršiemu mužovi alebo vyššie spoločensky postavenej osobe.

Mobilný telefón

Áno, nosíme ho stále pri sebe, ale jednoducho niekedy je dobré ho vypnúť alebo aspoň vypnúť zvonenie. Telefón vypínajte v kine, v divadle, na výstavách, u lekára, pri spoločenských udalostiach, ako sú svadby, stužkové plesy (aspoň počas príhovorov), na pohreboch. Ak ste na obede alebo na večeri a máte dôležitý hovor, spýtajte sa či nebudete ostatných vyrušovať, ak to zdvihnete.

základy slušného správania a vychovanieĎalšie dôležité pravidlá slušného správania  v spoločnosti:

  • pri nastupovaní do dopravných prostriedkov vždy dávajte prednosť ženám a starším ľuďom. Ak nastúpi starší človek, alebo tehotná žena , pustíte ich hneď sadnúť. Toto by si mali zapamätať hlavne žiaci a študenti, ktorí idú vysedení zo škôl a neprepustia svoje miesto ostatným.
  • Ak dostávate dar, je slušné ho hneď vybaliť. Ak ho rýchlo odhodíte na stranu, mohli by ste uraziť darujúceho. Pri kvetoch je potrebné , aby ste ich dali do vázy s vodou.
  • Do telefónu sa snažte hovoriť potichu, aby ste nevyrušovali ostatných.
  • Nepočúvajte a nekomentujte telefonáty či rozhovory kolegov alebo cudzích ľudí.
  •  Tykanie by mal vždy navrhnúť starší mladšiemu, nadriadený podriadenému, žena mužovi.
  • Pri stolovaní nikdy nechlípte polievku, nefajčite, chlieb odlamujte rukou. Nápoje nalievajú muži ženám. Pri prípitku sa vždy pozerajte na oslávenca, pri štrngnutí na osobu pri vás.

 

2 komentárov pre “Ako sa správať v spoločnosti – pravidlá slušného správania

  1. Dobrý deň. Rád by ma zaujímalo ako je to z prdením v spoločnosti, event. doma v obývačke alebo v kuchyni.
    Mám nevlastného 11 r. syna a ten si kľudne prdne v obývačke pri pozeraní tv, a dokonca aj pri jedle.
    Už som naňho aj nakričal, jeho mama nieje až taká prísna, ale mne to extrémne vadí. Schyľuje sa k tomu, že ho zdrapím a dám pár po papuli.
    Vďaka za odpoveď.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.