Ako pestovať bylinky v kuchyni ?

Bylinky vždy nájdu svoje miesto v každej kuchyni. Momentálne ich však v záhradkách moc nevypestujete. Pravdu povediac v sychravom počasí sa nám tam ani moc nechce. Ale čerstvé bylinky by sme uvítali po celý rok. A čo si tak vypestovať bylinky doma? 

bylinky doma na okneDomáce pestovanie byliniek má viacero výhod. Už za krátky čas sa môžete tešiť z vašej „úrody“.  Vy máte dobrý pocit, že ste si ich vypestovali sami, zároveň vám skrášlia kuchyňu a dochucovanie jedál čerstvými bylinkami je nielen chutné, ale aj veľmi zdravé .

Ako na pestovanie byliniek v bytoch?

Pestovanie byliniek v dome, byte je samozrejme iné ako pestovanie v záhradke, preto musíte vedieť zopár základných pravidiel ako na to.  Dôležité je ich umiestnenie, pretože rastlinky potrebujú veľa svetla, čo v bytových kuchyniach môže byť pomerne komplikované, no nie neriešiteľné.

Klasické umiestnenie na parapety je dobrá voľba. Ak máte na výber okná orientované na viacero svetových strán, uprednostňujte tie smerujúce na západ.  Často však po parapetou býva radiátor, takže mu trošku uberte, aby sa bylinky zbytočne nevysušovali.

Ďalší bod je správne polievanie. Platí zásada polievať často, ale v menších dávkach, inak sa môže stať, že bylinky začnú hniť – najviac to platí pre pažítku, bazalku, mätu a petržlenovú vňať. Nedá sa presne napísať, ako často polievať, hlavné je aby bol substrát stále vlhký.  Aj tu existuje pár výnimiek. Sú  bylinky, ktorým nevadí občasné sucho a medzi ne patria napríklad tymian či rozmarín.

pestuje bylinky domaPokiaľ ide o hnojenie, tak používajte substrát zmiešaný s rašelinou a pri sadení do kvetináča dajte naspodok zopár drobných kamienkov. Tým sa vytvorí drenážna vrstva, ktorá bude odvádzať prebytočnú vodu a zabraní tomu, aby boli korene v príliš vlhkom prostredí.

Bylinky a izbová teplota

Ideálna teplota pre pestovanie byliniek je 15 až 20 stupňov. Samozrejme najčastejšie pestujeme bylinky v kuchyni, aby sme ich mali po ruke. Avšak tu sa varí, pečie, prípadne žehlí, takže tepltota sa často šplhá aj vyššie. To by samo o sebe nebol žiadny extrém. Bylinky znesú aj o 5 stupňov vyššiu alebo nižšiu teplotu, síce to nie je ideálne, ale dá sa to. Čo im však veľmi vadí je kolísanie teplôt a to takých, keď ráno vetráte a oni sa ocitnú pomaly na bode mrazu. Takisto by nemali byť vystavované prievanu.

Ak budete dodržiavať jednoduché zásady, tak by vám bez problémov mali vyrásť všetky bylinky do krásy. Odporúča sa po 2 rokoch ich vyhodiť a vymeniť. Výnimkou sú jednoročné typy, ktoré vydržia iba jednu zimu. Čím sú bylinky staršie, tým viac strácajú svoju chuť a vôňu, a práve kvôli  tomu ich predsa pestujeme, nie?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.