Ako na úpravu dreva na obkladoch, podlahe či pri použití vonku?

Drevo je bez pochýb najpoužívanejším materiálom v interiéroch, ale aj vonkajších priestoroch. Aby sa však jeho krása zachovala na dlhé roky, potrebuje byť správne ošetrené. Práve úpravami získa nielen stálo atraktívny vzhľad, ale nadobudne aj väčšiu odolnosť a s ošetrením vydrží v bezchybnom stave oveľa dlhšie. Ako teda postupovať pri finálnej úprave drevených obkladov či iných drevených realizácií dnu aj von?

Úprava tatranského profilu

Jednou z častých foriem dreva, ktorá sa nachádza ako v interiéri, no aj exteriéri, je nesmrteľný tatranský obklad. Ten si zachováva svoju popularitu už desaťročia a myslíme, že to tak ostane aj naďalej. I keď sa dodáva vo forme hotového obkladu steny, napriek tomu si aj tento drevený obkladový materiál vyžaduje ďalšie drobné úpravy. Tie však závisia aj od toho, aké drevo bolo použité na výrobu. Tatranský profil červený smrek má vo všeobecnosti väčšiu odolnosť vďaka vlastnostiam dreva. Jeho živice sa veľmi rýchlo polymerizujú, pričom produkty vzniknuté touto reakciu drevo samokonzervujú. Drevo bežného smreku túto vlastnosť nemá. Preto zatiaľ čo profil z červeného smreku nemusíme zakaždým ošetrovať, obklad zo severského smreku si ho priam vyžaduje.

Po pokládke profilu zväčša netreba tatranský profil brúsiť, keďže sa dodáva už opracovaný. Maximálne len niektoré miesta, a to brúsnym papierom s veľmi jemným zrnom (okolo 120 až 180), prach odstránime navlhčenou handričkou a môžeme aplikovať náter. Je v podstate jedno, či použijete farbu, lak, olej či vosk, závisí len od toho, aký vizuál chcete dosiahnuť. Farby ponúkajú rôzne farebné variácie, lak zvýrazňuje štruktúru dreva, olej ponecháva skôr pôvodný vzhľad a vosk zas drevenému obkladu dodáva lesk. Ak je tatranský profil použitý vonku, napríklad na podbitie strechy, nie je na škodu zvolený náter aplikovať aj v dvoch až troch vrstvách.

Drevená dlážkovica si vyžaduje náročnejšie ošetrenie

V prípade, ak je voľbou pre vašu interiérovú podlahu drevená dlážkovica, potom vás čakajú o niečo náročnejšie finálne úpravy. Vôbec ako prvé je po položení palubovky potrebné zatmeľovať prípadné medzery a celú podlahu prebrúsiť, a to profesionálnym zariadením. Najskôr papierom s hrubším zrnom, potom s jemným. Prach sa musí dokonale odstrániť, ideálne aj s použitím vody. Potom sa zvyčajne aplikuje vrstva základného krycieho laku na drevo. Po jeho vyschnutí sa podlaha musí opäť prebrúsiť, no papierom s veľmi jemným zrnom (okolo 250). Finálnou úpravou je nanesenie krycieho laku na drevo, a to v dvoch až troch vrstvách. Okrem lakov sa opäť môže použiť aj olej či vosk, avšak najvýhodnejšie vlastnosti pre drevenú podlahu má práve lak na drevo. Nielenže zvýrazní kresbu dreva a zjednotí podlahu, no takisto zabezpečí vhodné povrchové vlastnosti.

Drevo v exteriéri si vyžaduje niečo navyše

K drevu v exteriéri musíme pristupovať ešte oveľa zodpovednejšie. Musí totiž zvládať náročné poveternostné podmienky a napriek nim vyzerať v kondícií a nestrácať na svojej kvalite. Preto si okrem brúsenia či náteru vyžaduje ešte jeden špeciálny úkon. Drevené plotové dosky, drevené hranoly či rôzne exteriérové obklady z dreva by sa mali po prebrúsení ošetriť tzv. napúšťadlom, ktoré z dreva odstraňuje choroboplodné zárodky a konzervuje ho. S napúšťadlom ste sa už možno stretli, natierajú sa ním hranoly na väzbu strechy a má charakteristickú zelenú farbu. V našom prípade však používajte bezfarebné napúšťadlá. Napúšťadlo sa musí aplikovať na surové drevo, pretože cez nátery už nedokáže prestupovať do jeho štruktúry, a teda plniť svoju funkciu.

Jeden komentár pre “Ako na úpravu dreva na obkladoch, podlahe či pri použití vonku?

  1. Dobry den, ja sa chcem spytat ako postupovat pri obnove tatranskeho profilu,mam ho na dome ako prevertravanu fasadu a tato strana je dost namahana. Uz je drsnejsi,tak ho budeme brusit a natierat…poradte mi prosim postup ako na to…akym brusnym papierom,aka by mala byt skladba upravy…nieco som aj zapocula o silikonvej farbe na drevo…..bolo by super ak by existoval takyto produkt ktory bude odpudzovat vodu…dakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.